GEBELİK ÇATLAKLARI,

      Gebeliklerin çoğunluğunda, bir başka deyişle % 80 -90'nında  özellikle  karın cildinde  görülen önce  pembe  renkli daha sonra gümüşi beyaz renk alan  deri  çatlaklarına  " gebelik  çatlakları" " stria gravidarum"  denilir.
      Bu çatlakların oluşumunda  en önemli etken  ailesel   yatkınlıktır. gebelik süresinde gebelik  çatlkları olup olmadığını soran  hastalarıma    "annene bak  gör  halini" deyişi  ile  yanıt vermekteyim. Bu ailesel yatkınlık içinde  gebenin deri  özellikleri  yer almaktadır. İnce  beyaz tenlilerde  daha sık çatlak uluşurken esmer ve kalın ciltli olanlarda  çatlaklar  azalır.
      Gebelikte  rahim içindeki hacımı  artıran  etkenlerde   gebelik çatlaklarını  artırıcı  etki  gösterirler. Bu etkenler  arasında  ikiz-üçüz ( çoğul ) gebelikler,  iri  bebekler,  polihidramnioz  ( amnios  suyu fazlalığı ), gebelikte fazla  kilo  alınması, ve  bazı hormonal  bozukluklar  önemli yer tutmaktadır.
Sık  aralıklarla    ikiden fazla  gebe  kalmış olmak  da gebelik çatlaklarını  tetikleyen önemli  etkenlerdendir.  
        Tedavi  için ne yapılır ? 
           Öncelikle  gebe kalırken   normal kiloda olmaya  özen gösterilmeli  ve gebelik süresince de  ayda  ortalama  1 kilo  alınmalıdır.  Ayda iki kilo  üzerinde kilo  alınmamalıdır.
      Gebelik öncesi spor yapmış olmak da gebelik çatlaklarının   azaltılmasında  bir  etkendir. Gebelik  sürecinde  düzenli yürüyüşler  yapmak da  çatlakları azaltır.
         Gebelik çatlaklarının  oluşumunu  kesinlikle ortadan kaldıran  hiç bir ilaç  bilinmemektedir.  Bitkisel   kaynaklı yumuşatıcı   yağlar  çatlakları  azaltabilir. Aynı zamanda   kurumaya bağlı kaşıntıları da giderirler. Yağlı kremler eşliğinde   karın cildine  hafif  masajların yapılması  çatlakların azaltılmasında   yardımcı  olabilmektedir..