TIP DOKTORU NASIL EĞTİLMELİ

TIP DOKTORU  EĞİTİMİ  KONUSUNDA KISA VE ÖZ  GÖRÜŞÜMÜZ....
 
Hekimlik her  zaman  çok çalışmayı, çok bilmeyi, insanları sevmeyi ve  olabildiğince özverili olmayı  gerektiren bir meslektir. İyi doktor olmak için bu   niteliklere sahip  olmak yanında iyi eğitilmiş olmak da  gereklidir.

İyi hekimin nasıl  eğitilmesi gerektiği  konusunda bu güne  kadar herkes tarafından kabul edilen  ideal  eğitim  yöntemi bulunamamıştır. Okul  sürecinde  verilen bilgi ve beceriler  hasta  karşısında  çoğu kez yeterli olamamaktadır. Diğer taraftan  bir hekimin meslek  yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı   bilgileri de  gerek tıp fakültelerinde  gerekse  uzmanlık eğitimi aşamalarında  tamamını vermenin  de  olanağı bulunmamaktadır. Eğitim süreci içinde, ancak temel bilgiler ile birlikte “ normal kavramı” anlatılarak hasta karşısında gerekli  bilgiye  nasıl ulaşacağının yolları  verilmeye  çalışılmaktadır. Günümüzde bilgi kaynaklarının artmış olmasına karşın  dersi anlatan öğretim üyesinin ders sunumları ve kitapları öğrenci için  daimi  bir  kaynak  niteliğindedir. Bu bakımdan “ders kitapları”nın  öğrenci için ayrı bir önem ve değeri  vardır.

Öğrenmenin ilk ve tek önemli koşulu bilgiyi  talep etmektir. Öğrencilerimiz  talep ettikleri  ölçüde  öğreneceklerdir. Öğretim üyelerimizin de öncelikli  ve  temel bir  görevi de öğretmektir. Üniversite  yaşamında, öğrencilerimiz, biz öğretim üyelerinin   “varlık  nedenidir”ler. Öğrenci  ve eğitimin olmadığı yerde  öğretim üyelerinin olmasının da yarar ve anlamı yoktur.  Bu  bağlamda,  tıp fakültesi öğretim üyelerini  sadece  hekimlik yapar  bir duruma  getirmenin, yada  tersi  bir  uygulama ile hekimlik  yapamaz duruma getirilmesinin,  Üniversiter anlamda yapılması  gereken eğitim   ile  bağdaşmayacaktır.
Tıp fakültelerinde öğretim üyeler, öncelikli olarak  öğrenci eğitirler, eğitmek ve öğretmek için  hekimlik ve araştırma  yaparlar,  kuralının kabul edilmesi gereklidir. Ancak  bu sayede  halkımızıın  sağlığını emanet edeceğimiz bilgili,  çalışkan,  halkını  seven ve  özverili  hekimleri yetiştirebiliriz........!!!.
 
Prof Dr Seyfettin Uludağ